ODDZIAŁ V „SMERFY”
ROK SZKOLNY 2024/2025
13.11.2024 r. odwiedził nas tata Stasia – Pan Radosław, który przeczytał dzieciom dwie bajki z książki pt. ,,Pomocne bajki”. Dziękujemy za spotkanie i zachęcamy kolejnych rodziców. A.F.
O tym że ruch to zdrowie nasze Smerfy wiedziały od razu. A dziś 7.11.24 r. dowiedziały się także, że owoce i warzywa są równie ważne dla naszego zdrowia. Odwiedziła nas Pani Sylwia – dietetyk, która poprzez zabawę zachęcała nas do zjadania pysznych owoców i warzyw. Na koniec każde dziecko zjadło samodzielnie wykonana sałatkę owocowa. A.F.
„Kwadransik z bajeczką”
,,Czytając swojemu dziecku, mówisz mu więcej niż myślisz” – piękne słowa aktora Artura Barcisia. Dziękujemy mamie Gabrysi – p. IZABELLI za ,,kwadransik” czytania przygód Reksia w dniu 18 października. B.R.
14.10.24 r. naszą grupę odwiedził Pan Emilian, tata Antosia, który opowiedział nam o swojej pracy w orkiestrze. Pan Emilian zaprezentował nam grę na instrumencie waltornia. Mogliśmy podziwiać dźwięki instrumentu, które dla wielu z nas były baaardzo głośne 🙂 Panu Emilianowi serdecznie dziękujemy za odwiedziny. A.F.
Dnia 11 października mieliśmy przyjemność gościć w grupie Panią Sarę – mamę Klary, która ukryła się pod maską pandy. Przedstawiła dzieciom wierszowana bajkę,,Paweł i Gaweł ” A.Fredry – czyli jak rozwiązywać konflikty. Dzieci próbowały wyjaśniać morał:,,Nie rób tego, co tobie nie miłe „, ,,Jak ty komu, tak on tobie”. Dziękujemy mamie Klary i czekamy na kolejnych rodziców lub członków rodziny do czytania. B.R.
W dniu 24.09.24 r. odwiedziliśmy pobliski gabinet weterynaryjny. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca weterynarza oraz uczestniczyliśmy w badaniu Fiony – prześlicznego kotka. A.F.
Dzień Przedszkolaka obchodzony 20 września, to wyjątkowe święto, które pozwala na kreatywne celebrowanie radości i energii. Z tej okazji życzymy wszystkim przedszkolakom samych radosnych dni w nowym roku szkolnym. B.R.
Korzystając z pięknej pogody, w czwartek 12.09, grupa ,,Smerfy” wybrała się na spacer do Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołominie. Pan strażak opowiedział nam, jak wygląda jego praca oraz w jakich akcjach brał udział .Poznaliśmy całe wyposażenie wozu strażackiego oraz mieliśmy okazję do niego wsiąść. A.F.
ROK SZKOLNY 2023/2024
„W bibliotece”
W kwietniu Smerfy wzięły udział w lekcji bibliotecznej o tematyce ekologicznej. Na podstawie książki A. Głowińskiej „Kicia Kocia. Co z tymi śmieciami?” dzieci rozmawiały o tym, że Ziemia to nasz wspólny dom i wszyscy musimy o niego dbać. Krótki pokaz serii książeczek, wykonanie karty pracy i przeglądanie zbiorów bibliotecznych to świetny sposób na edukacyjne przedpołudnie. P.M.
Warsztaty ekologiczne- “Ekozabwka”
Warsztaty ekologiczne dla rodziców to świetny sposób na zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zaangażowanie rodziców w działania na rzecz ochrony środowiska. Podczas spotkania omawialiśmy tematy związane z recyklingiem, oszczędzaniem wody i energii, uprawą roślin czy redukcją plastiku. Była doskonała okazja do wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie prowadzenia bardziej ekologicznego stylu życia. Dodatkowo, warsztaty przyczyniły się do budowania więzi społecznościowej w przedszkolu i angażowania rodziców w życie placówki. P.M. i E.M.
22 kwietnia obchodząc Dzień Ziemi przyłączyliśmy się do V Edycji akcji #SprzątamyDlaPolski. Przedszkolaki po raz kolejny wzięły udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata zorganizowane przez Stowarzyszenie „Dla Polski” pod patronatem m.in. Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki. Smerfy wyruszyły na spacer w okolicy przedszkola, zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki do segregacji śmieci. Celem tych wszystkich działań było wzmacnianie świadomości ekologicznej dzieci uwrażliwianie na piękno otaczającego nas świata. A zatem promujmy na co dzień hasło: Zachowajmy porządek obok siebie. E.M.
Warsztaty wielkanocne
Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z utęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Tuż przed Wielkanocą w naszym przedszkolu nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji. Właśnie z tej okazji przedszkolaki wzięły udział w warsztatach wielkanocnych w Fundacji „Myśliciele”. Z przygotowanych materiałów, wykonały piękne wielkanocne ozdoby. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój. Dziękujemy Pani Iwonie Boryceusz. E.M. i P.M.
„Wiosna zagościła w grupie Smerfy”
Wiosenne działania w przedszkolu to doskonała okazja do integracji dzieci z przyrodą, rozwijania kreatywności oraz uczenia się poprzez zabawę i eksplorację. E.M.
Projekt “PODAJ DALEJ DOBRO”
Dawno, dawno temu rzymski cesarz chciał, żeby mężczyźni byli groźnymi wojownikami. Nie pozwalał im więc się zakochiwać. Myślicie, że mu się to udało? Oczywiście, że nie! Mógł sobie zakazać ślubów, ale miłości nie da się zabronić! Dzielni żołnierze spotykali się ze swoimi wybrankami w tajemnicy, a pewien wierzący w miłość ksiądz, Walenty, udzielał im w sekrecie ślubów. I to właśnie na cześć tego romantycznego księdza 14 lutego obchodzimy walentynki, czyli święto miłości i wszystkich zakochanych! Walentynki to święto nie tylko dla zakochanych, bo walentynki to również idealna okazja, by celebrować przyjaźń i zwykłą sympatię do siebie nawzajem! Udział w projekcie pozwolił dzieciom dostrzec drugiego człowieka, nawiązać nowe kontakty międzyludzkie. Przede wszystkim pokazał jak niewiele trzeba, aby sprawić drugiemu człowiekowi radość, aby na jego twarzy zagościł uśmiech. E.M.
Karnawał u „Smerfów”
Bal karnawałowy to dla dzieci dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni, dostarczający mnóstwa przeżyć i radości. Tak też było w naszej grupie. Tego dnia już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci, przebrane za bohaterów znanych bajek, trudno było rozpoznać. „Smerfy” świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca, brały udział w karnawałowych konkursach, śpiewały znane przeboje, na koniec dnia żal było opuszczać przedszkole… E.M. i P.M.
Narodowe Święto Niepodległości w grupie „Smerfów”
Odświętne stroje, wspólnie zaśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego” i kącik patriotyczny z pamiątkami przyniesionymi z domu – tak właśnie „Smerfy” uczciły Narodowe Święto Niepodległości. Mali patrioci wiedzą doskonale, czym jest miłość do ojczyzny. P.M.
Dzień Postaci z Bajek
Tegoroczny bal bajkowy „Smerfów” przebiegł w niezwykle tanecznej atmosferze. Bajeczni bohaterowie już od wczesnych godzin porannych wirowali na parkiecie przy włoskich przebojach. W klimacie rock’n’rolla i Smerfnych hitów minął nam Dzień Postaci z Bajek. P.M.
Na jesiennym spacerze
Miło powspominać złotą polską jesień… Zbiórka kasztanów, żołędzi, bukiety z kolorowych liści… będzie nam tego brakować. P.M.
„Smerfy” w bibliotece
W listopadzie „Smerfy” uczestniczyły w lekcji bibliotecznej pt. „Jak należy zachowywać się w bibliotece i jak dbać o wypożyczone książki?”. Dzieci zwiedziły bibliotekę, obejrzały biblioteczne zbiory i wysłuchały fragmentu książki „Mama Mu Czyta” J. Wieslander. Mamy nadzieję, że lekcje w bibliotece rozbudzą ich ciekawość czytelniczą. P.M.
„Dzień Dyni”
Dynia jest warzywem, które zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem i smakiem. Przedszkolaki poznały jak zdrowe i urodziwe jest to warzywo. Dzieci wraz paniami przecinały dynie na pół by zobaczyć jak wygląda ona w środku. Przedszkolaki mogły oglądać, dotykać różnej wielkości i różnego ubarwienia dynie. Poznały także warunki w których dnia wyrasta. Najsmaczniejszym akcentem naszego świętowania była degustacja babeczek dyniowych. E.M.
Rozpoznawanie warzyw i owoców tylko za pomocą jednego zmysłu.
Podczas zajęć dzieci korzystały z pomocy wielu zmysłów. Ich zadaniem było najpierw poklasyfikować produkty na warzywa i owoce, a następnie podać ich nazwę i właściwości (wielkość, kolor, kształt). Następnie za pomocą dotyku, węchu lub smaku rozpoznawali produkty podając ich nazwę. Dzieci miały okazję przekonać się, że rozpoznawanie warzyw tylko za pomocą jednego zmysłu może być trudne. E.M.
Smerfy chcąc zakończyć sezon gromadzenia przetworów i zapasów na zimę postanowiły własnoręcznie sporządzić kiszoną kapustę. Przed grupowym kiszeniem kapusty odbyły się rozmowy na temat dawnego obrzędu kiszenia tego warzywa. Po lekcji wstępu i po przedstawieniu przepisu na kiszenie kapusty nadszedł czas na działanie. Wszystkie dzieci ochoczo rwały się do pracy – wspólnie mocno mieszali składniki. Miejmy nadzieję, że niedługo zjemy ją do obiadu jako surówkę. E.M.
W trzecim tygodniu października tematyką zajęć i zabaw była „Jesień w sadzie”. Dzieci poznawały sad – drzewa owocowe i owoce krajowe. Poznały również obecne w naszym jadłospisie owoce egzotyczne. Przedszkolaki wykonywały prace plastyczne, graficzne i wiele zadań w kartach pracy związanych z tematem. Słuchały wierszy, uczyły się rymowanek i piosenek o owocach. Chętnie brały udział w zabawach matematycznych: przeliczały owoce i porównywały zbiory, tworzyły pary, rytmy owocowe… Podczas zabaw dydaktycznych odgadywały nazwy owoców za pomocą zmysłów: dotyku, węchu i smaku. W związku z podsumowaniem tematu kompleksowego o owocach, jak i promowaniem zdrowego odżywiania- dzieci uczestniczyły w praktycznych zajęciach kulinarnych – robiły sałatkę owocową oraz sok. Przed przystąpieniem do pracy dzieci dokładnie umyły ręce, pamiętając o zasadach higieny. Założyły fartuszki wcielając się w rolę kucharzy/kucharek. Przedszkolaki pokazały, że potrafią bezpiecznie posługiwać się nożem podczas krojenia owoców na małe kawałki. Degustacja sałatki owocowej była bardzo przyjemna. Dzieciom wyjątkowo smakowały owoce w takiej postaci, tym bardziej że był to efekt ich pracy. E.M.
„Poznajemy zasady bezpieczeństwa na drodze”
W trzecim tygodniu września dzieci dowiedziały się jak stać się świadomym uczestnikiem ruchu drogowego. Przedszkolaki poznały sposoby unikania zagrożeń związanych z niebezpiecznymi sytuacjami poprzez pogadanki, zabawy dydaktyczne, zabawy muzyczno-ruchowe, scenki sytuacyjne, teksty literackie, ilustracje – nawiązujące do konkretnych zachowań. Przedszkolaki poznały także znaczenie niektórych znaków drogowych, miały także za zadanie stworzyć makietę skrzyżowania. Kluczowym elementem realizacji tematu kompleksowego była wycieczka na skrzyżowanie. Dzieci w praktyczny sposób poznały jak bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy a także mogły „na żywo” wyszukiwać znaki znajdujące się na trasie. Każdy przedszkolak wie, że będąc uczestnikiem ruchu drogowego trzeba być niezwykle uważnym i odpowiedzialnym. E.M.
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Jak co roku, 20 września dzieci obchodziły swoje święto „Dzień Przedszkolaka”. W tym dniu na przedszkolaki czekało wiele niespodzianek. Szukanie skarbów miało być główną atrakcją. Skarby do odnalezienia, mapy do odczytania, zadania do wykonania – to przepisy na przygodę. Smerfy zostały również zaproszone do wspólnej zabawy i tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim dzieciom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. Niech Wasze marzenia się spełniają !!! E.M.
ROK SZKOLNY 2022/2023
Starszaki na KOŃcu wsi
22 czerwca dzieci z czterech najstarszych grup: Smerfy, Elfy, Koty i Sówki odbyły swoją ostatnią w tym roku szklonym wycieczkę autokarową. Odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne „Na KOŃcu wsi” w miejscowości Brzozówka. Pogoda dopisywała, a na miejscu czekało na dzieci mnóstwo atrakcji: warsztaty z malowania na szkle, spotkanie ze zwierzętami mieszkającymi w gospodarstwie, zabawy w terenie oraz ognisko z kiełbaskami. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy cało i bezpiecznie do przedszkola.
K. S.
Nie taki potwór straszny…
To tytuł ostatniego w tym roku szkolnym zajęcia bibliotecznego, w którym we wtorek, 6 czerwca, wzięły udział dzieci z grupy V „Smerfy”. Przedszkolaki poznały nową pozycję literacką pt. „Niedzielna wizyta” Matteo Gubelliniego. Jest to książka o pokonywaniu dziecięcych lęków, które często w konsekwencji wcale nie są takie straszne, a czasem wręcz zabawne. Smerfy dowiedziały się również jak można sobie radzić z potworami i strachami, które im towarzyszą. Wspaniałym sposobem okazało się stworzenie ich ilustracji, a potem zmiana kilku elementów na śmieszne. Z niecierpliwością czekamy na propozycje biblioteczne na nowy rok szkolny. K. S.
Jesteśmy widzami wielkiej sceny.
Po długim weekendzie majowym, w poniedziałek 8 maja, dzieci z grup V „Smerfy” i VI „Elfy” odwiedziły Teatr Capitol w Warszawie. Obejrzały tam spektakl o przygodach drewnianego pajacyka Pinokio, który borykał się z wyborami pomiędzy dobrem a złem. Niestety dla chłopca o drewnianym sercu wybór był prosty i niezbyt trafny, a wręcz egoistyczny. Jednak z upływem czasu, nabywając doświadczeń i słuchając rad mądrego świerszcza, zrozumiał, co życiu jest najważniejsze. Miejmy nadzieję, że przedszkolaki, które z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem oglądały sztukę, wyciągną z niej naukę na własne życie i nie będą powielać błędów Pinokia. K. S.
Warsztaty wielkanocne
W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową, a dokładnie 28 marca, w grupie V „Smerfy” odbyły się warsztaty wielkanocne z rodzicami oraz innymi członkami rodzin przedszkolaków. Tematem przewodnim była tradycja robienia palm. Dzieci poznały historię palmy wielkanocnej, obejrzały film edukacyjny jak należy je wykonywać i jakie palemki wykonywane są w różnych regionach naszego kraju. Dla wprowadzenia rodziców w tematykę wielkanocną przedszkolaki zaśpiewały rodzicom piosenkę „Wielkanocny koszyczek”. Następnie wszyscy zasiedli do dużego stołu i przystąpili do dzieła. Na twarzach dzieci widać było radość z powodu zajęć plastyczno-technicznych w nieco innej formie niż zazwyczaj, a także ogromne zaangażowanie i zapał do pracy. Wytworem były śliczne palemki, które zostały zabrane do domów, aby posłużyły do świętowania Niedzieli Palmowej.
K.S.
Dzień Babci i Dziadka
Styczeń to miesiąc szczególny. Nie tylko z tego względu, że to pierwszy miesiąc roku, ale również dlatego, że wtedy każdy wnuczek i każda wnuczka dziękują za dary, jakimi są Babcia i Dziadek. Po dwuletniej przerwie z powodu pandemii, wreszcie udało nam się zaprosić tych dostojnych gości do naszej „Bajki”, aby wspólnie świętować Dzień Babci i Dziadka.
Dzieci z grupy Smerfy przygotowały dla swoich dziadków program artystyczny w oparciu o tradycyjne wierszyki rymowanki typu „Tu sroczka kaszkę ważyła” czy „Siała Baba mak”. Któż z nas, małych czy dużych, ich nie pamięta? Przedszkolaki śpiewały piosenki i tańczyły tańce na ludową nutę, a dziadkowie na widowni nucili z nimi wspólnie.
Po części oficjalnej wszyscy udali się do sali na wspólny poczęstunek. Tam również dzieci rozdały gościom własnoręcznie przygotowane kalendarze na rok 2023.
Wszystkim przybyłym dziękujemy za obecność i zapraszamy za rok.
K. S.
Kto to jest nieznajomy?
23 stycznia 5-latki z grupy Smerfy udały się na kolejne zajęcia do biblioteki. Tym razem, na podstawie książki „Elmer i nieznajomy” Davida McKee, miały okazję dowiedzieć się więcej na temat przyjaźni, współzawodnictwa, wiary we własne możliwości oraz poznawania nowych osób i oswajania się z nimi. Są to tematy niezwykle ważne w życiu każdego człowieka, także przedszkolaka. Po zapoznaniu się z przygodą słonia w kratkę, dzieci w małych grupach wykonały pracę plastyczną.
Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania w bibliotece.
K. S.
W czwartek 5.01.2023 odbyło się ,,Bajkowe kolędowanie”- uroczystość podczas której Smerfy zaśpiewały i zagrały dwie kolędy. W tym dniu gościliśmy seniorów z Klubu Seniora ,,Słoneczna”. Poniżej kilka zdjęć z tej uroczystości.
J.G.
RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM
Kolejni rodzice gościli w naszej grupie. Dziękujemy mamie Konstantego, Igi i Kamila za wspólne popołudnie spędzone w świecie fantazji i wyobraźni. Dzieci chętnie słuchają, gdy ktoś im czyta, dlatego zachęcamy wszystkich rodziców 🙂 Czytanie książek poszerza zasób słownictwa i ogólnej wiedzy, umacnia nawyk czytania na całe życie. Rozwijajmy zainteresowanie czytelnicze od najmłodszych lat.
J.G.
Smerfy w bibliotece
28 Listopada Smerfy udały się do jednej z filii biblioteki publicznej. Dowiedziały się po co jest biblioteka i jakie są zasady korzystania z niej. Dzieci poznały książki dostępne w bibliotece, określały ich różnice i podobieństwa, rozpoznawały bohaterów bajek. Smerfy zostały także zaangażowane do działań plastycznych gdzie wykonały zakładki do książek. Miały możliwość ułożyć najwyższą wieżę z książek. Smerfy z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania o sympatycznym wikingu ,, Tippi”, który przypomniał nam jak dbać o książki. Kolejne spotkanie w bibliotece już w styczniu:)
J.G.
Dnia 18.11.2022 cztery dziewczynki z naszej grupy miały okazję zaprezentować piosenkę ,,Zdrowym być ” podczas przedszkolnego konkursu dziecięcej piosenki. Cała grupa mocno dopingowała nasze reprezentantki zasiadając wśród publiczności. Oprócz rozbudzania u młodych wykonawców zamiłowania do śpiewu i muzyki, przypomnieliśmy sobie jak dbać o swoje zdrowie- zgodnie z zasadą w zdrowym ciele, zdrowy duch 🙂
J.G.
Dnia 14.11.2022 naszą grupę odwiedziła mama Marysi, która przeczytała dzieciom utwory Jana Brzechwy. A czytać można byłoby bez końca, bo Smerfy z radością przyjęły gościa, wsłuchiwały się w wiersze, a nawet próbowały recytować z pamięci 🙂 Rodzice z naszej grupy włączeni są do aktywnej współpracy w projekcie ,,Co słonko widziało-na dziecięce kłopoty Brzechwa”
J.G.
ROK SZKOLNY 2021/2022
Smerfy żegnają Sówki
14 czerwca Smerfy pożegnały jedną z najstarszych grup w naszym przedszkolu- Sówki.
„Kilka lat temu do przedszkola szedłeś niepewnym krokiem. Ani się obejrzałeś, jak minął rok za rokiem…”- tak zaczyna się piosenka, którą Smerfy zaśpiewały dla Sówek na uroczystym zakończeniu Ich przygody w naszej „Bajce”. Wręczyły także na ręce Pani Ewelinki drobne upominki dla wszystkich Sówek.
Mamy nadzieję, że ten „bajkowy” czas Sówki będą dłuuugo i dobrze wspominać, a póki co życzymy wspaniałych wakacji i powodzenia w szkole. 😉
M.N.
Spotkanie Smerfów z Policjantami
Pani policjantka i Pan policjant- tata naszej Marcelinki- odwiedzili naszą grupę. Nasi goście przybliżyli dzieciom min. zasady bezpieczeństwa w czasie podróży samochodem i zasady bezpiecznego przechodzenia przez drogę oraz jak właściwie zachować się w stosunku do nieznanych osób. Smerfy doskonale radziły sobie odpowiadając na pytania policjanta. Dowiedziały się również na czym polega praca policjanta. Zobaczyły z bliska prawdziwe kajdanki, krótkofalówkę, tarczę do zatrzymywania pojazdów- lizak.
Największą jednak atrakcją był samochód policyjny, który zaparkował na terenie naszego przedszkola. Dzieci miały okazję wsiąść i obejrzeć radiowóz. Dużo radości wzbudziło włączenie sygnałów dźwiękowych.
Na zakończenie dzieci otrzymały upominki oraz podziękowały naszym gościom i wręczyły na pamiątkę dyplomy.
Serdecznie dziękujemy za spotkanie i czekamy na kolejne w przyszłym roku szkolnym. 😉
M.N.
Być jak Indiana Jones- poszukiwacze skarbu Argo City
Smerfy wyruszyły na poszukiwanie skarbu tak jak filmowy Indiana Jones.
Wykonali wiele zadań min. leśny labirynt, strzelanie z łuku, kopalnia złota, leśne zawody, połów ryb, grupowe narty, przejażdżka wozem po okolicy, dojenie sztucznej krowy, układnie dużych puzzli, zjeżdżalnia linowa – tyrolka, za których wykonanie otrzymywali kluczyki.
Po wykonaniu wszystkich zadań i odnalezieniu drewnianej skrzyni musieliśmy znaleźć właściwy klucz…. I udało się! Każda z grup odnalazła swój skarb- złoty puchar.
Dopełnieniem tej super przygody była piękna pogoda i dobre humory wszystkich uczestników.
Smerfy jednogłośnie uznały wycieczkę za udaną.
M.N.
Bo najlepiej jest z rodziną
„Mama, tata, siostra, brat to dla nas najważniejszy świat…”
W tajemnicy przed mamusiami i tatusiami Smerfy samodzielnie zrobiły pachnące kawą prezenty oraz przygotowały się do występów.
Dzieci bardzo starały się aby piosenką, wierszem i tańcem podziękować rodzicom za ich miłość. Wzruszeń było wiele…
M.N.
Smerfowy Dzień Dziecka
Pomimo niezbyt sprzyjającej aury w środę Smerfy świętowały Dzień Dziecka.
W tym roku postawiliśmy na ruch- były tańce i duuuużo zabawy. Podjęliśmy również gimnastyczne wyzwanie z lwem Lolkiem, które miało na celu pobudzenie aktywności fizycznej u dzieci. To była niesamowita kosmiczna emocjonalna i jednocześnie emocjonująca podróż!
Uwieńczeniem tego dnia był przepyszny podwieczorek- kiełbaski, truskawki i słodkości od Pani Dyrektor.
Jednak to jeszcze nie koniec… W piątek- była już piękna pogoda- przenieśliśmy się na Dziki Zachód… Były tańce z kowbojem i Indianką, konkursy, konkurencje sportowe, pokaz baniek mydlanych.
Dzień Dziecka w naszej Bajce trwał dwa dni i był baaaardzo udany.
Wycieczka do teatru
W czwartek Smerfy wraz z Elfami wybrały się to Teatru Lalek „Guliwer” na przedstawienie pt. „Calineczka” H. Ch. Andersena. To była zabawna opowieść o przygodach Calineczki i jej małych problemach. Dzieci dowiedziały się , że warto mieć własne zdanie i walczyć o swoje marzenia. Dzięki niezwykłej scenografii oraz różnorodnej muzyce dopełniającej całe widowisko dzieci przeniosły się w bajkowy świat.
To był bardzo udany wyjazd !
M.N.
Tajemnice komputerów i robotów
Ten tydzień rozpoczęliśmy od wysłuchania opowiadania „W mieście robotów” K. Rozpędek, dzięki któremu Smerfy wiedzą czym różni się świat fikcyjny od świata rzeczywistego oraz, że tak naprawdę dużo „robotów” pomaga nam w życiu codziennym.
Ponieważ nadchodzący weekend to był tzw. weekend majówkowy, więc dzieci dowiedziały się oglądając film edukacyjny „Święta majowe” co każdego dnia świętujemy. Odśpiewaliśmy wspólnie nasz hymn narodowy oraz odsłuchaliśmy hymn Ukrainy- kraju, z którego pochodzi nasz jeden Smerf.
A z okazji 2 maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej dzieci stworzyły własnoręcznie Flagusia.
M.N.
Duzi i mali obrońcy przyrody
W tym tygodniu Smerfy zajęły się ekologią. Przypomnieliśmy sobie na czym polega segregacja, choć nie jest to nic nowego dla Smerfów- ekologów, ponieważ w naszej sali stoją pojemniki do segregacji i Smerfiki segregują każdego dnia. Dzieci dowiedziały się również co to takiego jest recykling. Na zajęciach plastycznych ozdobiły ekologiczne doniczki torfowe, aby nie były takie szare i wykonały swój własny projekt ze śmieci typu puste butelki, opakowania po serkach, pudełka itp.
Na cotygodniowych zajęciach z serii „Antek, Kornelka i ważne sprawy. Opowiadania o wartościach” rozmawialiśmy o plotce- jak powstaje i jakie są jej skutki.
To był prawdziwy eko- tydzień!
M.N.
Wielkanocny czas
Smerfy rozpoczęły przygotowania do Wielkanocy. Rozmawialiśmy o symbolach tych świąt, tradycji malowania jajek. Każdy Smerf miał za zadanie przynieść dwa jajka na twardo, które potem ozdabialiśmy na dwa sposoby: pastelami i farbkami do jajek oraz klejem i kaszą manną.
Były to bardzo kreatywne zajęcia, a pisanki zapewne ozdabiały świąteczne stoły.
M.N.
Ach, ta pogoda !
„Kwiecień plecień poprzeplata- trochę zimy, trochę lata”. W tym tygodniu rozmawialiśmy o pogodzie. Smerfy dowiedziały się jak krąży woda w przyrodzie, poznały rodzaje opadów oraz jak powstaje wiatr. W czasie zajęć plastycznych dzieci podglądały pogodę przez dziurkę od klucza. Wykonały także pracę farbami akwarelowymi „Deszczowa wiosna”.
Pogoda w tym tygodniu była bardzo kapryśna, ale dzięki temu mogliśmy poznać tajemnice zjawisk pogodowych.
M.N.
Kosmos – co to takiego?
W tym tygodniu rozmawialiśmy o kosmosie. Smerfy przypomniały sobie co to takiego jest Układ Słoneczny. Dzieci poleciały również w przyszłość, a tak dokładnie to do świata za 100 lat i na zajęciach plastycznych, w zespołach zilustrowały jak ten nasz świat będzie według nich wtedy wyglądał.
Z serii zajęć cotygodniowych „Antek, Kornelka i ważne sprawy- opowiadania o wartościach” rozmawialiśmy o zazdrości. Dzieci dowiedziały się, że uczucie zazdrości nie jest dobre, ale…pozytywna zazdrość może być mobilizująca, np. może pomóc w osiągnięciu celu lub zdobyciu tego, o czym się marzy.
Smerfiki poznały również znaczenie powiedzeń: „rzucać kłody pod nogi” i „podciąć komuś skrzydła”.
To był kosmiczny tydzień !
Witaj, Wiosno !
Piosenką „Wiosna, wiosna ach to ty” Marka Grechuty przywitałam w pierwszy dzień wiosny Smerfiki w sali, a „Maszeruje wiosna” to już piosenka, której uczyły się śpiewać dzieci w tym tygodniu.
Rozmawialiśmy również o zwiastunach wiosny, a niektóre nawet zobaczyliśmy już na własne oczy podczas spaceru np. krokusy w ogródkach, pąki listków a nawet motylki. Mówiliśmy również o ptakach, które powoli do nas wracają zachęcone piękną pogodą i coraz wyższą temperaturą.
Założyliśmy również nasz mały ogródek w Sali. Posialiśmy rzeżuchę oraz min. miętę, koper, szczypior, bazylię, fasolę. W ramach eksperymentu również goździk i ziele angielskie. Parapet w naszej Sali ozdabiają już żonkile, hiacynty i szafirki.
W czasie zajęć plastycznych Smerfy malowały farbami łąkę na folii bąbelkowej. Nie było to łatwe zadanie (tak oceniły dzieci), ale z efektu końcowego były bardzo zadowolone.
Podczas cotygodniowego cyklu zajęć opartego na słuchowiskach, z serii „Antek, Kornelka i ważne sprawy-opowiadania o wartościach” rozmawialiśmy o umiarze w jedzeniu. Przypomnieliśmy sobie piramidę zdrowego żywienia. Wiemy też, że „jemy, aby żyć, a nie żyjemy , aby jeść”
Wiosno, zostań już z nami!
M.N.
Planeta Ziemia
Przez ostatnie dwa tygodnie w grupie Smerfy mówiliśmy o naszej planecie. Na początek dzieci obejrzały filmy edukacyjne. Pierwszy to „jak powstała Ziemia?”, a drugi, którym dzieci były zachwycone to „Planeta Ziemia- piękno naszej planety”.
Rozmawialiśmy także o wulkanach oraz dinozaurach, których nazwy choć trudne do wymowy dzieciaczki dobrze znały
Smerfy poznały też niektóre rośliny, zwierzęta żyjące na naszej planecie oraz ciekawostki z nimi związane- sekwoja to najwyższe drzewo i ma średnicę 9 m co zobrazowaliśmy za pomocą sznurka, pustynna ośmiornica to roślina, na afrykańskich pustyniach przypominająca wyglądem ośmiornicę, koliber to najmniejszy ( od 57mm do 22cm długości ) i najszybszy ptak świata (osiąga prędkość 120km/h, tyle ile samochód na autostradzie), kameleon- jego skóra zmienia kolor w zależności od jego stanu emocjonalnego.
Dzieci wykonały z niewielką pomocą swój papierowy statek, który potem puszczały na wodzie ćwicząc swój aparat mowy, bo przecież trzeba było wprowadzić go w ruch na tej wielkiej wodzie
Skoro już wybraliśmy się w podróż statkiem to dopłynęliśmy do Antarktydy a tam spotkaliśmy pingwiny, które oczywiście dzieci uwieczniły na zajęciach plastycznych. Wykonały go z kół różnej wielkości.
To były bardzo ciekawe zajęcia !
M.N.
Sztuka przez wielkie „S”
Przez ostatni miesiąc Smerfy zajęły się sztuką.
Zaczęliśmy od muzyki. Dzieci poznały instrumenty muzyczne, rożne rodzaje muzyki. Jeżeli muzyka to też i taniec, jego rodzaje.
Następnie zajęliśmy się obrazami i rzeźbami. Dzieci dowiedziały się kim jest artysta, czym się zajmuje. Na zajęciach plastycznych stworzyły swoje własne obrazy abstrakcyjne z figur geometrycznych oraz przekształcając literę „S” poprzez dodawanie różnych elementów.
I przyszedł czas na teatr. Smerfy obejrzały film edukacyjny pt. „Teatr” oraz „Co wypada, a co nie wypada w teatrze, czyli bajdurkowe savoir- vivre” dzięki którym poznały pojęcia związane z teatrem oraz jak się ubrać do teatru, jak się w nim zachować. Podczas zajęć plastycznych wykonały bilety do teatru oraz narysowały bohatera swojej ulubionej bajki.
„Jesteśmy artystami” to ostatni temat związany ze sztuką. Dzieci dowiedziały się więcej o zawodzie artysty z filmu edukacyjnego „Kim jest artysta?”. W czasie zajęć plastycznych zamieniły się w artystów- cukierników i tworzyły torty, ciasteczka z plasteliny doskonaląc przy tym motorykę małą Przenieśli także swój stan emocjonalny na kartkę papieru za pomocą farb.
To był bardzo twórczy miesiąc !
M.N.
Rok szkolny 2020/2021
ZAPROSZENIE DO TEATRU
To temat kompleksowy w ostatnim tygodniu lutego. Dzieci dowiedziały się jak powstaje spektakl teatralny oglądając film edukacyjny. Smerfy poznały również teatralny savoir vivre, który zastosowały w przedszkolnym teatrze. Każdy otrzymał swój bilet, na którym były figury geometryczne w różnych kolorach i wielkościach. Ich zadaniem było odnaleźć krzesełko z naklejoną taką samą figurą jak na bilecie. Po zajęciu miejsc przez dzieci, po trzech dzwonkach rozpoczął się spektakl- oczywiście na szklanym ekranie- „O Hani, dwóch zajączkach i roztopionym bałwanku”. Po obejrzeniu były brawa.
W ramach zajęć plastycznych każde dziecko wykonało swoją własną kukiełkę z drewnianej łyżki.
Z cyklu zajęć „Poznajemy zawody” Smerfy poznały zawód listonosza. Dowiedziały się, że praca listonosza polega na doręczaniu listów i przesyłek oraz jak w dawnych czasach przekazywano sobie informacje. Po zajęciach dzieci narysowały pastelami swój własny projekt znaczka pocztowego.
MALUJEMY ŚWIAT
Kim jest artysta? Czym się zajmuje? W jaki sposób powinniśmy się wypowiadać na temat prac innych? Między innymi tego dowiedziały się Smerfy podczas zajęć w ostatnim tygodniu. Wiedzą już, że wszystkie prace są wyjątkowe i powinny być zawsze docenione. Obejrzały krótkie filmy o niepełnosprawnych artystach, którzy malują ustami- P. Mariusz Mączka lub stopami- P. Stanisław Kmiecik. Dzieci wiedzą, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą, aby osiągnąć sukces i robić to co się lubi.
W ramach zajęć plastycznych dzieci wykonały miseczki z gliny samoutwardzalnej i ozdobiły ją według własnego pomysłu.
Natomiast z cyklu zajęć „Poznajemy zawody” dzieci poznały zawód kominiarza i wykonały pracę plastyczną węglem rysunkowym. Na zakończenie rysowania prawie każdy Smerf wyglądał jak kominiarz.
M.N.
DOBRE I NIEDOBRE BAJKI NA EKRANIE
Dzień Bezpiecznego Internetu wypada 9-ego lutego, więc cały ten tydzień w grupie IV był poświęcony multimediom. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym jak często i jak długo dzieci powinny korzystać z takich urządzeń jak telefon, komputer, tablet czy telewizor oraz jaki wpływ ma na dzieci zbyt długie korzystanie z nich. Odsłuchanie piosenki Zozi „Świat realny jest genialny” był muzycznym podsumowaniem tego tematu. Dzieci dowiedziały się, że korzystniejsze są dla nich zabawy na świeżym powietrzu a jeżeli pogoda nie sprzyja to układanie puzzli, malowanie farbami, kolorowanie, lepienie z plasteliny, ciastoliny itp.
Smerfy wykonały swój „bezpieczny laptop”, który często towarzyszył im podczas zabawy swobodnej. „Świat internetu- animacja edukacyjna”, „Mój przyjaciel Necio”- to filmy edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w sieci, które zostały obejrzane z dużym zainteresowaniem przez dzieci.
„Rozwój nowych technologii sprawia, że korzystanie z urządzeń mobilnych, multimediów i gier jest powszechny, więc odcinanie naszych najmłodszych od tego, co niesie postęp technologiczny, byłoby niewłaściwe. Dzieci muszą umieć się w tym świecie poruszać, gdyż mają i będą mieć z nim do czynienia na co dzień. Nauczyciele i rodzice powinni być dla nich przewodnikami, a także, zwłaszcza w pierwszych latach życia dzieci, powinni wskazywać im granice, jeśli chodzi o częstotliwość korzystania z multimediów” (wychowaniewprzedszkolu.com.pl)
M.N.
HEJ, HA, CO TAK GRA?
To był temat kompleksowy w ostatnim tygodniu w grupie Smerfy. Dzieci uczyły się określać dźwięki słowami np. głośny- cichy, przyjemny- nieprzyjemny, wysoki- niski. Obejrzały utwór wykonany przez śpiewaków operowych- Sarah Brightman &Andrea Bocelli „Time to Say Goodbye”. Dowiedziały się, że dźwięk to wibracja w czasie zabawy badawczej: trzymając rękę na gardle wypowiadały wyrazy z głoskami dźwięcznymi oraz dotykały palcem instrumentu perkusyjnego- trójkąta podczas gdy grał na nim nauczyciel. Poznały różne instrumenty i ich brzmienie podczas oglądania filmów edukacyjnych.
Stworzyły również „Muzyczny obraz” inspirowany muzyką Piotra Czajkowskiego „Uwertura- Dziadek do orzechów”. Podczas oglądania filmu „Polskie Tańce Narodowe” zapoznały się z tańcami wywodzącymi się z tańców ludowych z terenów całej Polski: krakowiak, polonez, mazur, oberek i kujawiak. Na zajęciach z rytmiki p. Robert zapoznał dzieci z podstawowymi krokami krakowiaka. A z muzyką jest związany zawód piosenkarza/piosenkarki. Smerfy dowiedziały się jak wygląda taka praca, obejrzały fragment koncertu Majki Jeżowskiej. To był tydzień wypełniony muzyką…
M.N.
SMERFOWA NIESPODZIANKA DLA BABCI I DZIADKA
W zimowy styczeń są takie dwa dni, które wzbudzają ogromne, radosne emocje. To oczywiście Święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla dzieci. Dzięki nim ich dzieciństwo jest pełniejsze, udane i szczęśliwe. Babcia i Dziadek zawsze mają dla swoich wnuków czas, umieją ich pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją dziecięce rozterki ale co najważniejsze – bezgranicznie je KOCHAJĄ.
Smerfy w ostatnim tygodniu oglądały zdjęcia swoich Dziadków na ekranie interaktywnym. Były bardzo dumne opowiadając o swoich Babciach i Dziadkach.
Miały również okazję obejrzeć bajki Ich dzieciństwa: „Gąska Balbinka” oraz „Jacek i Agatka”.
Uwieńczeniem tego tygodnia było wykonanie laurek- kalendarzy dla swoich Dziadków oraz nagranie dla Nich króciutkiego występu.
M.N.