ODDZIAŁ VII „KOTY”

ROK SZKOLNY 2024/2025
KOTY W BIBLIOTECE
W styczniu dzieci odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną na os. Niepodległości. Tematem przewodnim lekcji bibliotecznej, w której wzięliśmy udział, była mądrość ukryta w komiksach. Krótka lektura, a potem zadanie plastyczne zaciekawiły dzieci na tyle, że kilka komiksów przynieśliśmy ze sobą do przedszkola… P.M.






„BRODA HERODA, CZYLI O TYM, JAK BÓG ZŁO W DOBRO PRZEMIENIA”
Tegoroczne jasełka, wstawione przez Koty dla swoich rodzin, pełne były humoru i wzruszeń. Oprócz tradycyjnych ról Maryi i Józefa pojawił się także Herod, diabełki i zwierzątka. Świetna gra aktorska naszych dzieciaków wprawiła widownię w zachwyt. Jesteśmy niezwykle dumne z naszych małych aktorów. P.M. E.M.











BOŻE NARODZENIE U KOTÓW
Koty solidnie przygotowały się na Święta Bożego Narodzenia: ubrały choinkę, upiekły pierniczki, grzecznie czekały na prezenty od Świętego Mikołaja. W filmiku – krótka relacja że świątecznego zamieszania. P.M.
5 grudnia mieliśmy okazję wybrać się na film animowany „Niko i zaginione sanie Mikołaja”, który jest ciepłą i pełną przygód historią idealną na świąteczny czas. Oto krótka relacja z tego wydarzenia. E.M.







DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada przenieśliśmy się do wspaniałego świata bajek. Dzień pełen zabawy w strojach bajkowych bohaterów pozwolił dzieciom wcielić się w role swoich ulubieńców, a tym samym – wyrazić swoją wyobraźnię i kreatywność. W chwili refleksji każdy z nas wyjaśnił, za co najbardziej ceni swojego bajkowego idola. P.M.



































WYMIANA POCZTÓWKOWA
Wymiana pocztówkowa to inicjatywa, w której ludzie z różnych miejsc na świecie wysyłają sobie nawzajem pocztówki i pozdrowienia. Również Kotki uczestniczą w tym roku w wymianie pocztówkowej, korespondując z rówieśnikami z mazowieckiego Leoncina. Pierwsze koperty zawierały nasze portrety i kilka słów powitania, potem spacer na pocztę, przyklejanie znaczków i wysyłka. A w między czasie… oczekiwanie na pocztówkę od kolegów i koleżanek z Leoncina. Doczekaliśmy się! P.M.











ZAPASY NA ZIMĘ
Przygotowujemy się na zimę! Z pysznych owoców sezonowych: jabłek, gruszek i śliwek zrobiliśmy kompoty, które zimą wypijemy do obiadu. Kompociki to świetny sposób, by zachować na dłużej smaki lata i jesieni. P.M.




















„Aby zapalać innych, samemu trzeba płonąć”
Występ dzieci z okazji Dnia Edukacji Narodowej, powszechnie znanego jako Dzień Nauczyciela, to
piękna forma podziękowań za zaangażowanie, trud i poświęcenie. W tym roku szkolnym to właśnie
Koty przygotowały wiersze i piosenki, które zarówno wzruszały, jak i bawiły publiczność. P.M. E.M.













Moje zainteresowania
Uczniowie mieli przygotować krótką wypowiedź na temat „Czym się interesuję”. Wiele dzieci przyniosło w ten dzień akcesoria, plakaty, a nawet sprzęt i strój, które uatrakcyjniły prezentację. Okazało się, że każdy uczeń ma swoje pasje, hobby i chętnie o nich opowiada. E.M.
















Podczas wizyty w bibliotece, przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Pani bibliotekarka pokazała także dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami.Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. E.M.







AKADEMIA MAŁEGO KUCHCIKA
























Jesienne działania w przedszkolu obejmują różnorodne aktywności, które pomagają dzieciom poznać zmieniającą się przyrodę i cechy tej pory roku. Przedszkolaki angażowały się w zajęcia plastyczne, tworząc prace z liści, kasztanów, żołędzi i innych darów natury. Podczas spacerów i zabaw na świeżym powietrzu obserwowaliśmy zmiany w otoczeniu przyrody. Zajęcia oraz zabawy związane z tematyką owoców, warzyw i grzybów przybliżyły dzieciom informację o zdrowych nawykach żywieniowych. E M.















ROK SZKOLNY 2023/2024

19 czerwca Koty wybrały się do Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami integracyjnymi im. Królowej Jadwigi na spotkanie informacyjne. Dzieci odwiedziły klasę Ib, gdzie uważnie przyglądały się trwającej tam lekcji. Przedszkolaki miały okazje zasiąść w szkolnych ławkach i choć przez chwilę poczuć się, jak prawdziwi uczniowie. Koty podczas przerwy zwiedziły szkołę i jej najważniejsze pomieszczenia wraz z salą gimnastyczną. Następnie integrowały się z uczniami klasy pierwszej przy wspólnej zabawie i tańcu. Niektóre dzieci nawiązały relacje koleżeńskie i już zyskały nowych kolegów i koleżanki. Dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń, a niektóre z nich powrócą do Szkoły Podstawowej nr 7 już we wrześniu. A.K.









SPARTAKIADA 2024

18 marca kolejny raz wybraliśmy się do pobliskiej biblioteki publicznej na zajęcia literackie. Dzieci poznały głównego bohatera serii opowiadań pt. „Kacper”, których autorem jest Mick Inkpen. Tytułowy pies to sympatyczny szczeniak, którego spotykają różne perypetie. Krótkie historyjki o Kacprze to przyjemne i pouczające opowieści, które zachęcają dzieci do twórczego myślenia i naśladowania takich wartości jak: uczciwość, prawdomówność czy uprzejmość. Przedszkolaki wykonały pracę plastyczną, związaną z prezentowanym opowiadaniem. Na zakończenie zajęć, w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi wzięły udział w zabawie, która polegała na odnalezieniu jak największej liczby jajek wielkanocnych w zakamarkach, regałach i półkach biblioteki. Dzieci wróciły do przedszkola w pogodnych nastrojach. A.K.







W karnawale, w karnawale same bale… u Kotów też 😉 K.S.



















Koty znów w bibliotece
W poniedziałek 29 stycznia po raz kolejny odwiedziliśmy bibliotekę. Tym razem na podstawie książki Marca Uwe-Klinga „Dzień w którym babcia popsuła internet” zgłębiliśmy temat internetu, a raczej jego wpływu na życie rodzinne. Jak się okazuje brak dostępu do sieci w pierwszym momencie paraliżuje nasze życie, jednak w efekcie końcowym daje wiele dobrego i wcale nie jest powodem do nudy. Trzeba tylko umieć znaleźć sposób na wspólne spędzanie czasu. K. S.





W tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, 20 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się wspólne kolędowanie z udziałem dzieci, rodziców i pracowników przedszkola. Koncert poprowadził góral Szczepan, który zapoznał zebranych z różnymi instrumentami góralskimi, zaśpiewał kilka góralskich piosenek oraz wszystkim dobrze znanych kolęd. Po życzeniach złożonych przez panią dyrektor i wicedyrektor udaliśmy się do sali „Kotów „, gdzie dzieci podczas krótkiego quizu wiedzy o świętach mogły zaprezentować rodzicom, co już wiedzą w tym temacie. Następnie wykonały nastrojową piosenkę „Rodzinne święta” oraz zatańczyły rock and rolla do utworu „Kolędnicy-wędrownicy”. Głównym celem spotkania było wspólne ozdabianie wcześniej przygotowanych bożonarodzeniowych lampionów, którymi potem zostały udekorowane domy rodzinne dzieci. Było to miłe, nastrojowe, przedświąteczne popołudnie. K.S.

































30 października, po raz pierwszy w tym roku szkolnym odwiedziliśmy pobliską filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie. Zerówkowicze uczestniczyli w zajęciach literackich „Mama Mu czyta”. Celem zajęć było przypomnienie zasad zachowania w bibliotece oraz dbania o wypożyczone książki. Na zakończenie dzieci wykonały zakładki do książek. K.S.







ROK SZKOLNY 2022/2023
Starszaki na KOŃcu wsi
22 czerwca dzieci z czterech najstarszych grup: Smerfy, Elfy, Koty i Sówki odbyły swoją ostatnią w tym roku szklonym wycieczkę autokarową. Odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne „Na KOŃcu wsi” w miejscowości Brzozówka. Pogoda dopisywała, a na miejscu czekało na dzieci mnóstwo atrakcji: warsztaty z malowania na szkle, spotkanie ze zwierzętami mieszkającymi w gospodarstwie, zabawy w terenie oraz ognisko z kiełbaskami. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy cało i bezpiecznie do przedszkola.
K. S.


























Eko- przedszkolaki
26 kwietnia dzieci z grupy Kotów z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać swoje miasto. Z pewnością taka akcja „ Sprzątania świata” przyczyni się do kształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego i potrzebę dbania o nasze wspólne dobro. Dzieci wyposażone w jednorazowe rękawiczki i odpowiednie worki na odpady przemierzały wyznaczone uliczki i sprzątały okolice swojego miasta. Dzieciom najbardziej przeszkadzały niedopałki papierosów, które najliczniej można było spotkać przy szkole i przy placu zabaw . Po zebraniu dużej ilości śmieci „Koty” postanowiły przystąpić do kolejnego działania jakim było zaprezentowanie strojów wykonanych z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu np. kartony, worki, gazety, butelki plastikowe, folia spożywcza itp., które wykonały wspólnie z rodzicami w domu. Małe ekomodelki i ekomodele prezentowali na wybiegu swoje „ekokreacje”. Dzieci świetnie się przy tym bawiły, a co najważniejsze nauczyły się, że już z niepotrzebnych nam przeróżnych rzeczy, które byśmy wyrzucili można stworzyć coś nowego co może nam się przydać. J.P.












SPARTAKIADA 2023
Dzieci z grupy VII „Koty” wzięły udział w XVI Spartakiadzie Turnieju Przedszkolaków która odbyła się dnia 21 kwietnia w OSiR ,, Huragan” w Wołominie. W Spartakiadzie wzięły udział dzieci z ośmiu wołomińskich przedszkoli. Dzieci bardzo dzielnie pokonywały wszystkie konkurencje sportowe i godnie reprezentowały nasze przedszkole. Był to dzień pełen przygód i niezapomnianych przeżyć. Nasi mali sportowcy wrócili szczęśliwi z pucharem. medalami i nagrodami do przedszkola. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci. J.P.











Dnia 31.03.2023r. w grupie „Koty” odbyły się warsztaty wielkanocne. Dzieci wspólnie z rodzicami tworzyły piękne wieńce używając przeróżnych materiałów. J.P.





















10.02.2023r. w sali Kotów miało miejsce otwarcie Galerii sztuki dziecięcej, na której zostały wystawione rzeźby z gliny i z papieru oraz obrazy malowane farbami. Odwiedziły nasz wernisaż grupy z całego przedszkola i podziwiały prace młodych artystów.
J.P.







W piątek, 2 grudnia „Koty” wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie. W trakcie lekcji bibliotecznej Pani Magda zapoznała dzieci z podstawowymi zasadami funkcjonowania biblioteki. Nasze „Koty” oglądały książki dostępne w bibliotece, zbudowały z nich wysoką wieżę oraz wysłuchały fragmentu książki pt. ,,Tappi i Kocyk Mocyk”. Na koniec wykonały kolorowe zakładki do książek.
J.P.













14 października w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nasza grupa przygotowała dla wszystkich pracowników występ, w którym mogła podziękować za opiekę oraz wychowanie 🙂 Na zakończenie uroczystości dzieci wręczyły uczestnikom spotkania przygotowane przez siebie kwiatki, które samodzielnie zrobiły.
P.T.




W naszej grupie „Koty” dzieci na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Dzieci przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, pomarańcze, winogrona a nawet pojawił się granat. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy ręce, potem ubraliśmy fartuszki, w których wyglądaliśmy jak prawdziwi kucharze, a następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej owoce. Każdy dostał talerzyk, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!
J.P.










23 września przywitaliśmy Jesień. Wybierając się na spacer, poszukiwaliśmy symboli nadchodzącej pory roku. Zbiory kasztanów, orzechów, żołędzi sprawiły wiele radości oraz ozdobiły pięknie nasz kącik przyrodniczy w sali.
P.T.
















ROK SZKOLNY 2021/2022
Domek dla pszczół
,,Koty” wiedzą, że wiele małych bzykających stworzonek to nasi wielcy sprzymierzeńcy w związku z tym z pomocą konserwatora Pana Janusza, wykonały domek dla pszczół i owadów zapylających.
Taki domek to doskonały sposób na zwabienie owadów do przedszkolnego ogródka. Takie domki są szczególnie potrzebne na wiosnę, kiedy owady składają jaja. Latem domki umożliwiają owadom nocleg i schronienie, a jesienią owady mogą w nich znaleźć miejsce do przezimowania.
Warto pamiętać, że owady także potrzebują miejsca gdzie się skryją przed deszczem, mrozem oraz drapieżnikami.
M.G.










Koty na KOŃcu wsi
Dnia 20 czerwca dzieci wybrały się do Gospodarstwa Agroturystycznego w Brzozówce. Całodzienny pobyt na świeżym powietrzu dostarczył dzieciom wspaniałych wrażeń; mogły z bliska zobaczyć zwierzęta mieszkające na farmie, min. króliki, świnki wietnamskie, konie oraz mogły dowiedzieć się o pracy pszczelarza i znaczenia pszczół w przyrodzie.
Wielką atrakcją było dojenie krowy (oczywiście sztucznej) oraz plastyczne zajęcie, na których powstały piękne kolorowe tulipany malowane na szkle.
W otoczeniu gospodarstwa zorganizowane były miejsca do zabawa ruchowych: trampolina, jazdy samochodzikami (gokardy), strzelanie z łuku, labirynt słomiany, gra w piłkę.Oczywiście po zabawach były pieczone kiełbaski.
Dzieci z uśmiechem na buziach, pełne wrażeń i doznań wróciły do przedszkola.
B.R.








































































Wycieczka do teatru
30 maja ,,Koty” wybrały się na wycieczkę do Teatru Bemowo na eco musical pt. ,,Gaja”.
Dzieci obejrzały mądry spektakl, który w dowcipny sposób poruszał temat ekologii. Wyjazd do teatru wzbudził w dzieciach wiele pozytywnych emocji o czym świadczyły uśmiechy oraz komentarze po powrocie do przedszkola.
M.G.















Prawa dziecka – występ dzieci z grupy VII ,,Koty”
,,Dzieckiem być w dorosłym świecie nie jest łatwo, to nie żarty, ty człowiekiem jesteś ważnym i szacunku wartym…”
Tymi słowami dzieci z grupy VII ,,Koty” rozpoczęły występ słowno- muzyczny o prawach dziecka. Mali aktorzy przybliżyli i uświadomili przedszkolakom, że mają swoje prawa, że mimo iż są mali trzeba ich kochać i szanować.
B.R.








Dzień Flagi
Miniony tydzień tj. 25.04.- 29.04. upłynął pod hasłem ,,Jesteśmy kulturalni”, w którym dzieci uświadomiły sobie konieczność kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej m.in. w kinie, w muzeum, w teatrze.
Podsumowaniem tematu było między innymi zajecie plastyczno- konstrukcyjne na których dzieci tworzyły pomysłowe kukiełki w barwach biało- czerwonych – takich jak nasza flaga, której dzień świętowania przypada na 2-go maja.
Starszaki miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i jak należy szanować symbole narodowe. Pięknie recytowały wiersz pt;,Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego.
B.R.










Święto Ziemi
22 – go kwietnia z okazji tak ważnego święta, dzieci miały okazję porozmawiać o tym, co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić, aby ziemia była szczęśliwa (czysta). Zajęcie rozpoczęło się od inscenizowanego wiersza pt:,,Sznurek Jurka” I. Sikiryckiego przy którym w praktyczny sposób dzieci mogły wykorzystać wiedzę na temat segregacji śmieci. Wiedziały, co to jest ekologia, recykling.
W małych zespołach malowały plakaty o szczęśliwej planecie, a na podsumowanie tego tematu dzieci przeszły do działania: na krótkim spacerze zorganizowano konkurs na najwięcej sprzątniętych śmieci w okolicy naszego przedszkola.
Chrońmy Ziemię codziennie – nie tylko od święta!
Niech Dzień Ziemi trwa cały rok !
B.R.






















Wielkanoc
Wielkanoc, to czas poznawania polskich tradycji ludowych. W czasie przygotowań do Świąt dzieci poznały piosenki, wierszyki, zabawy o tematyce świątecznej. Na zajęciach dzieci wykonały kolorowe kurki, szukały ukrytych w sali czekoladowych jajeczek.
B.R.









Konkurs plastyczny „Kolorowa wycinanka ludowa”
Serdecznie gratulujemy naszym „Kotom” zajęcia pierwszego miejsca – Lena Truszkowska oraz otrzymania wyróżnienia przez Oliwię Bąk w konkursie plastycznym „Kolorowa wycinanka ludowa” 😀 Brawo !


Mali ogrodnicy
„Jestem sobie ogrodniczka
mam nasionek pół koszyczka
jedne gładkie, drugie w łatki
a z tych nasion będą kwiatki…”
Przedszkolne „Koty” założyły dzisiaj hodowlę warzyw i kwiatów. Dowiedziały się, co jest potrzebne do wzrostu roślin, oglądali przez lupę jak wyglądają różne nasionka. Mali ogrodnicy bardzo zaangażowali się w pielęgnację roślin i przyszłą obserwację ogrodniczą.
B.R.











Zajęcia kulinarne – robimy masło
W dniu 23 marca dzieci poznały pracę rolnika oraz jego znaczenie jako producenta żywności. Wiedzą, że właściwe odżywianie jest bardzo ważne dla organizmu każdego człowieka. Dużo dobrej zabawy sprawiło dzieciom robienie własnego masła. Poznały etapy powstawania masła.Każdy musiał po kilka razy trząść , machać słoiczkiem, aż w końcu pokazała się żółtawa bryłka – właśnie masło ! Ale nam ono smakowało, ze świeżym chlebkiem i z dodatkiem szczypiorku oraz pomidorka, że ho,ho!.
Nic tak nie smakuje, jak to, co przygotowuje się własnymi rączkami. 🙂
B.R.








ROK SZKOLNY 2020/2021
PROPOZYCJE PRACY Z DZIEĆMI NA TYDZIEŃ 12.04.21 DO 16.04.21 r.
Koty-i-Sowki-nauka-zdalna-tydzien-12.04-16.04.21-grupy-Koty-i-Sowy [format: PDF] [rozmiar: 199,43 KB]Koty mają doskonały słuch, ponieważ ich uszy poruszają się niezależnie od siebie, wychwytując wszystkie dźwięki. Koci węch nie jest tak dobry jak u psa ale dużo lepszy od węchu człowieka. Kot ma wyostrzony wzrok. Jego źrenice wyostrzają się, aby zwierzę mogło widzieć w ciemnościach. Jeśli zaciemnienie jest zbyt duże, funkcję oczu przejmują wąsy, które pomagają zorientować się w otoczeniu.
Kot jest doskonałym akrobatą. Ma niezwykły zmysł równowagi i zawsze spada na cztery łapy. Dzięki ostrym pazurkom i silnym mięśniom kot jest mistrzem wspinaczki a duża sprężystość jego kręgosłupa powoduje, że jest w stanie obrócić się we wszystkich kierunkach.
Koty są wielkimi śpiochami, które większość czasu spędzają na drzemce. Z wielką dokładnością zajmują się również toaletą. Kocięta uwielbiają wspólne zabawy: wspinają się, biegają i skaczą. Spokojne i niezwykle zręczne są w stanie wykonać zdumiewające sztuczki akrobatyczne. Naturalna ciekawość kotów prowadzi je w najbardziej nieoczekiwane miejsca. Są w stanie wspiąć się dosłownie wszędzie. Niestety czasami nie potrafią zejść na dół i potrzebują pomocy człowieka.
Koty otacza magiczna aura. Ta niezwykłość nie pozwala przejść obok nich obojętnie. Wiedzą o tym twórcy filmów i bajek. Każdy zna przecież uroczego rudzielca Garfielda, Filemona i Bonifacego czy kota w butach ze Shreka. W naszej „Bajce” grupa sześciolatków też się tak nazywa.
B.R