ODDZIAŁ VIII „SÓWKI”

ROK SZKOLNY 2024/2025
29.01.2025r grupa VIII świętowała Międzynarodowy Dzień Puzzli. W tym dniu towarzyszyły nam różnego rodzaju puzzle i zadania z nimi związane. Ich celem było rozwijanie u dzieci umiejętności koncentracji i skupienia uwagi na zadaniu. K.K.


28.01.2025r. grupa VIII wybrała się do biblioteki na zajęcia. Tam dzieci miały okazję wysłuchać opowiadania o lisku. Po czym wzięły udział w kreatywnej zabawie ruchowej, a także plastycznej. K.K.



W dniu 5.11.2024 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bajki. Z tej okazji dzieci przebrały się w piękne bajkowego stroje i uczestniczyły w różnych konkursach. Był to wspaniały dzień, kolorowy i wesoły. K.K.





AKADEMIA MAŁEGO KUCHCIKA












SÓWKI W AKCJI
Nasze dzieci uwielbiają mieć czas na swobodą zabawę, nie znają słowa „nuda”. Wszystko potrafią obrócić w świat magii i kreatywności. My, dorośli, nie zawsze musimy organizować im czas, dzięki temu rozbudzamy ich potencjał i swobodny wybór. E.W.






SÓWKI PIERWSZY RAZ W BIBLIOTECE
Nareszcie, po przerwie w nowym roku przedszkolnym, 25 października mogliśmy ponownie udać się do Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej na zajęcia biblioteczne, które bardzo lubimy. Utrwaliliśmy zasady zachowania kultury w miejscu publicznym, zasady wypożyczania książek, a przede wszystkim dbania i szanowania ich. Literatura dziecięca i nie tylko odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka, jak również rozwija kreatywność oraz kształtuje emocje – tego dowiedzieliśmy się z książki Ingii Moore pt. „Łoś i biblioteka na kółkach” oraz „Kolorowy Potwór” autorstwa Anny Llenas. Na zakończenie wykonaliśmy własne BIBLIOBUSY. Kolejne spotkanie w styczniu, czekamy z niecierpliwością, co przygotuje nam pani Magda. E.W.






09.10.2024r. dzieci samodzielnie przygotowały pyszna, kolorowa i witaminowa sałatkę owocowa. Wszyscy mieliśmy soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo wziął się do pracy! Przed przystąpieniem do pracy dokładnie umyliśmy ręce, a następnie każdy za pomocą noży pokroił na małe kawałki wybrany owoc. Uczta była obłędna! K.K.









W naszym przedszkolu obchodziliśmy dziś wyjątkowe święto – Dzień Drzewa, który stał się wspaniałą okazją do poznawania przyrody i rozwijania kreatywności. Sówki z wielkim zaangażowaniem stworzyły kilka drzew z różnych materiałów recyklingowych. Dzięki nim mogliśmy zamienić salę gimnastyczna w las, w którym spędziliśmy trochę czasu na zabawę i relaks. K.K.









Dnia 20.09.2024r. grupa Sówek świętowała dzień przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji – zostały zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w różnych konkursach i tańcach przy dziecięcym repertuarze 😉




Dnia 16.09.2024r grupa Sówek obchodziła „Dzień Kropki”. W tym dniu dzieci wzięły udział w zabawach, które przyniosły im dużo radości ;), a także były symbolem kreatywności, odwagi oraz odkrywania wielu talentów. K.K.




ROK SZKOLNY 2023/2024

23.02.2024. w sali Sówek miało miejsce otwarcie Galerii sztuki dziecięcej, na której zostały wystawione rzeźby z masy solnej i z papieru oraz obrazy malowane sznurkiem i obrazy malowane pędzlami wg własnego pomysłu. Odwiedziły nasz wernisaż grupy z całego przedszkola i podziwiały prace młodych artystów. J.P.










„Dziś dla Babci słońce mamy i całuski dla Dziadziusia, dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Każda grupa przedszkolna zapraszała swoich Dziadków i Babcie w inny dzień. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi Przedszkola. Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. J.P.







Sówki na balu




















31 października w grupie naszych Sówek odbył się Dzień Dyni. Wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach, podczas których poznaliśmy bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Tego dnia dzieci przyniosły pięknie ozdobione dynie które wykonały wspólnie z rodzicami. J.P.









„Bomba witaminowa to sałatka owocowa”
W naszej grupie „Sówki” dzieci na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Dzieci przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, pomarańcze, winogrona a nawet pojawił się arbuz i kiwi. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy ręce, potem ubraliśmy fartuszki, w których wyglądaliśmy jak prawdziwi kucharze, a następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej owoce. Każdy dostał talerzyk, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale! J.P.







Jesień u Sówek
Nadeszła piękna, złota jesień, Z każdym dniem robi się coraz chłodniej , liście opadają, tracą barwę, przyroda powoli przygotowuje się do zimowego snu. W przedszkolu nadszedł czas na jesienne zabawy, zbieranie liści, szyszek, tworzenie kasztanowych biedronek W Sali Sówek Kącik Przyrody wzbogacony o dary jesieni, tworzy doskonały warsztat do wielozmysłowego poznawania i wzbogacania wiedzy o jesieni. J.P.








ROK SZKOLNY 2022/2023
Sówki na nudę nie narzekają. Gdy każdy śniadanie spałaszuje, farbami maluje, kredkami rysuje. Chętnie bajek wysłuchają.
Wychodzą na spacery, gdy sprzyja pogoda, zachwyca Przedszkolaki piękna przyroda. Świat książek wręcz uwielbiają.
Po obiedzie Sówki odpoczywają, by odkrywać świat, sił nabierają. Gdy zjedzą podwieczorek, pyszny i zdrowy,
by pójść do domu, są już gotowe. Zawsze mówią do widzenia, do miłego zobaczenia.
aut. M. Czoik- Nowicka
Starszaki na KOŃcu wsi
22 czerwca dzieci z czterech najstarszych grup: Smerfy, Elfy, Koty i Sówki odbyły swoją ostatnią w tym roku szklonym wycieczkę autokarową. Odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne „Na KOŃcu wsi” w miejscowości Brzozówka. Pogoda dopisywała, a na miejscu czekało na dzieci mnóstwo atrakcji: warsztaty z malowania na szkle, spotkanie ze zwierzętami mieszkającymi w gospodarstwie, zabawy w terenie oraz ognisko z kiełbaskami. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy cało i bezpiecznie do przedszkola.
K. S.














































Podsumowań ciąg dalszy 🙂
Kolejnym projektem jest ogólnopolski projekt edukacyjny „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”. Zapraszam do obejrzenia książki interaktywnej 😉
M.N.
Czas podsumowań…
Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Sówki brały udział w kilku projektach, więc czas podsumować je. Sówki brały udział w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem!”, który miał na celu wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania. Sówki na potrzeby projektu nazwały się Bajkowymi Witaminkami.
M.N.

Wizyta w szkole podstawowej
Sówki wybrały się do SP7, do klasy pierwszej, którą gościły w kwietniu w naszym przedszkolu. Miały okazję usiąść w szkolnych ławkach, w których po wakacjach zasiądą na osiem lat 😉 Zaprezentowały pierwszakom swoje umiejętności taneczne i matematyczne 🙂 Na pamiątkę otrzymały figurki wydrukowane na drukarce 3D, zakładki do książek oraz coś słodkiego.
Dziękujemy bardzo Pani Beacie i Jej klasie za miłe przyjęcie przedszkolaków w szkolne progi 🙂 M.N.








„Sówki i poszukiwacze skarbów”
Dziś ciąg dalszy niespodzianek z okazji Dnia Dziecka – najpierw dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Rzepka” w wykonaniu Rodziców, a następnie zamieniły się w poszukiwaczy skarbów. Dzieci odnajdywały ukryte wskazówki, wykonywały różne zadania, a finalnie dotarły do ukrytego wśród drzewek skarbu – niespodzianki, którym było pudło ze słodyczami 😉 Na koniec – przedszkolny grill z pysznymi kiełbaskami Zapraszamy do fotorelacji 🙂 E.W. M.N.

































Zawody naszych rodziców
W tygodniu, w którym naszym tematem kompleksowym był „Zawody naszych rodziców” tata Adasia B. z naszej grupy pokazał nam jak wygląda praca trenera piłki nożnej grup dziecięcych. Na pewno ważnym atrybutem tego zawodu jest gwizdek, ale również mocny głos, duże poczucie humoru i oczywiście piłka, a nasze Sówki na boisku były przeszczęśliwe 🙂 Po krótkim, ale intensywnym treningu zmęczone 😉 wróciły na podwieczorek. Kto wie, może już w Sówkach rośnie jakiś talent piłkarski? M.N. i E.W.























Nasze ulubione książki
W tygodniu, w którym rozmawialiśmy o książkach wybraliśmy się do biblioteki na ostatnią w tym roku szkolnym jak i ostatnią w edukacji przedszkolnej Sówek lekcję biblioteczną. Poświęcona ona była potworkom 😉 Dzieci przekonały się, że potwory nie są wcale takie straszne a wręcz mogą być nawet śmieszne. Rodzice także poczytali naszym Sówkom. Bardzo dziękujemy mamie Tosi i Lenki. M.N.















Dzień Ziemi
Koniec kwietnia w grupie Sówek był bardzo pracowity 😉 Przedszkolaki gościły u siebie w czwartek pierwszoklasistów z SP7, dla których przygotowały przedstawienie pt. „Nasza planeta Ziemia” a następnie poczęstowały swoich gości samodzielnie wykonaną sałatką owocową. Kolejnego dnia dzieci z tym samym programem pokazały się swoim rodzicom. Spotkanie te zakończyło się prelekcjami na temat kleszczy w ramach programu profilaktycznego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” oraz „Bez śniadania nie ma nauczania” w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem!”. M.N. E.W.



























Sówki w teatrze
20 kwietnia Sówki wraz z Kotami wybrały się do Teatru Capitol na przedstawienie pt. „Pinokio”. To opowieść o wystruganym drewnianym pajacyku z kawałka magicznego drewna, który po tym jak ożywiła go Dobra Wróżka uczy się żyć w świecie wielu pokus. Na własnych błędach uczy się co to jest dobro i zło, aż w końcu z czasem dowie się co w życiu jest najważniejsze. M.N. E.W.



















Wielkanoc u Sówek
5 kwietnia gościliśmy wyjątkowe osoby podczas przedstawienia „Wielkanocny koszyczek” – Rodziców naszych Sówek 🙂 Goście obejrzeli program słowno-muzyczny, który zebrał liczne brawa i zachwyty. Po przedstawieniu czekała na Rodziców jeszcze jedna atrakcja w postaci zabaw muzyczno-ruchowych wraz z dzieciaczkami 🙂 Każdemu towarzyszył szeroki uśmiech, były rozmowy, zdjęcia i świetne humory. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt Wielkanocnych 😉 E.W. M.N.




















Farby w roli głównej 😉
Ostatnio u Sówek na zajęciach plastycznych królują farby, co nie oznacza, że zajęcia są zawsze takie same. Dzieci poznały w ramach tematu kompleksowego „Dookoła świata” sztukę Aborygenów. Wykonały pracę plastyczną metodą kropek a użyły do tego patyczków do uszu. Natomiast w ramach programu Kid’s Art poznały pojęcie abstrakcja i słuchając utworu A. Vivaldiego „Wiosna” oraz wzorując się na przykładzie obrazu W. Kandinsky’ego wykonały swój obraz przedstawiający abstrakcję. M.N.











„Mali artyści to my!”
Nasze Sówki, jak się okazuje, uwielbiają sztukę 😉 Z chęcią brały udział w zajęciach z elementami arteterapii oraz muzykoterapii. Poznały wybitnych kompozytorów muzyki poważnej oraz ich najsłynniejsze dzieła. Obejrzały pokaz malowania obrazu na płótnie w wykonaniu p. Eweliny, a następnie przy dźwiękach muzyki Fryderyka Chopina malowały swój obraz. Kolejną uciechą była zabawa muzyczna z wykorzystaniem papierowych talerzyków do utworu Piotra Czajkowskiego „Trepak” – zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania 🙂 E.W.














„Ile mamy nóg?”…
to tytuł książki, której treść była tematem zajęć w bibliotece. Dzieci próbowały policzyć nogi wszystkich gości, którzy przybyli w odwiedziny do chłopca, głównego bohatera tego opowiadania. Sówki zdobiły liczbę 178,która była wynikiem tych skomplikowanych obliczeń 😉 Każdy również odrysował swoją rączkę na długim papierowym dywanie, a wszystkie dzieci wspólnie ułożyły wieżę z książek pamiętając, że ważna jest wielkość podczas wykonania tego zadania. Wracając do przedszkola na pyszny obiad, oglądaliśmy pierwsze oznaki wiosny 🙂 M.N.

















„Ja i moje emocje”
Realizując jedno z zadań projektu „Technikoludek, czyli dziecko w świecie technologii” rozmawialiśmy z dziećmi na temat tego, co może wywoływać w nas złość, jak sobie z nią radzić. Każdy powiedział co ostatnio go zesłościło oraz mimiką i gestem pokazały co robią jak się złoszczą. Sówki podczas zabawy oceniały jak bardzo wymieniona sytuacja ich mogłaby zdenerwować, czy wywołała by wściekłość czy tylko lekko zdenerwowała. Dzieci poznały historyjkę o misiu, który na wszystko się złościł a następnie przypomniały sobie sposoby na rozładowanie złości,tak aby nikogo nie krzywdzić, które mogą pomóc misiowi. Na zakończenie zajęć wykonały kartę pracy, w której zaznaczyły zieloną pętlą sposoby konstruktywne na rozładowanie złości a czerwoną destruktywne. M.N.




















„Od mowy do internetu”
W ramach projektu „Technikoludek, czyli dziecko w świecie technologii” rozmawialiśmy o komunikacji, jej rodzajach. Sówki dobrze wiedzą jak można przekazać oprócz mowy swoje odczucia i emocje oraz skąd można czerpać informacje. Dawno, dawno temu informacje przekazywał np. goniec a teraz jest prościej dzięki nowoczesnej technologii. Na dowód tego połączyliśmy się zdalnie z kolegami i koleżankami z grupy „Koty”,którzy w tym czasie przebywali na naszym placu zabaw.
Przy okazji porozmawialiśmy o tym, że SŁOWA MAJĄ MOC i jak ważne jest co mówimy innym, jak słowa mogą być budujące, ale jak również łatwo kogoś skrzywdzić słowami…
To były bardzo pouczające zajęcia, które zakończyły się chwilą autorefleksji…
M.N.




W świecie eksperymentów i sztuki
Sówki bawiły się w chowanego…z wodą 😉 Otrzymały list od Kropelki Wody, która zaprosiła ich do zabawy- miały zastanowić się gdzie ukryła się woda… może w pojemniku z klockami?- Nieee. A może w wiaderku z piaskiem?- Też nieee. A w wiaderku ze śniegiem?- Taak. W pojemniku z kostkami lodu?- oczywiście, że taaak 😉 A w czajniku?- Oczywiście. Tym sposobem dzieci dowiedziały się w jakich stanach skupienia występuje woda.









Kolejnym eksperymentem małych badaczy był eksperyment pt. „Wędrująca woda”

















Sówki muzykowały też z wodą do utworu „Muzyka na wodzie” G.F.Handla


Dzieci wirtualnie odwiedziły Muzeum Narodowe. Sami też zamienili się w artystów. Na początek swojego węża- sznurówkę 😉 układały na różne sposoby, a następnie naszkicowały swojego węża, wycięły go i pomalowały farbami, ale nie pędzelkiem a gąbką.





















Odbył się też ostatni bal Sówek w naszej „Bajce”. Były piękne stroje i cuuudowna, niezapomniana zabawa 🙂
M.N.

21 i 22 stycznia to…
niezwykłe daty, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla wszystkich babć i dziadków – pełne radosnych uśmiechów i wzruszeń. W życiu i serduszku każdego dziecka dziadkowie zajmują szczególne miejsce, bo kto pocieszy, najczulej przytuli, znajdzie radę na każde zmartwienie, upiecze magiczne ciasto, przygotuje pyszny rosołek, jak nie Oni 🙂 Z tej okazji 24 stycznia „Sówki” przygotowały dla swoich ukochanych babć i dziadków program artystyczny: recytowały okolicznościowe wierszyki, śpiewały piosenki, tańczyły i grały na instrumentach, wyrażając w ten sposób swoją miłość i wdzięczność. Dzieci wręczyły pamiątkowe laurki, a na koniec zaprosiły wszystkich do wspólnego poczęstunku 🙂 Piękny dzień pełen miłości i ciepłych uśmiechów, na pewno, zostanie na długo w pamięci każdego 🙂
E.W.














Wizyta w bibliotece
12 stycznia nasze „Sówki” ponownie odwiedziły skarbnicę świata baśni, czyli bibliotekę. 🙂 Tym razem dzieci poznały przygody sympatycznego i kolorowego słonia Elmera, a także dowiedziały się kto to jest nieznajomy. Czy z nieznajomym można się zaprzyjaźnić? Okazuje się, że tak! Wystarczy okazać szacunek, odrobinę zainteresowania i chęć pomocy, a w zamian możemy zyskać nowego przyjaciela. 😉 Kolejnym etapem była zabawa ruchowa, a także wspólna praca plastyczna, gdzie dzieci wyklejały kolorową mozaiką brakujące elementy Elmera. Kolejne spotkanie w marcu – ciekawe, co nam przyniesie? 🙂
E.W.















Zasady Fair Play…A co to takiego?
W ramach projektu edukacyjnego „Z Kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” dzieci dowiedziały się co to znaczy Fair Play. Wiedzą już jakie uczucia towarzyszą osobie wygrywającej jak również przegrywającej oraz, że rywalizować należy uczciwie.


Sówki zagrały w swoją własną „dywanową” grę planszową 😉 Na początek każdy wykonał swój własny i niepowtarzalny pionek do gry 🙂





3…2…1…START- gra rozpoczęta. W trakcie zabawy dzieci doskonaliły analizę i syntezę słuchową wyrazów oraz pojęcia dotyczące następstwa czasu, a więc wygranym był każdy!
M.N.






















Czego Ci Jezu potrzeba?
Miłości. Miłości człowieka.
To przesłanie występu Sówek z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla swoich Rodzin. Dzieci pięknie śpiewały i wcieliły się w swoje role. Przedstawienie dostarczyło nie małą dawkę humoru 😉 jednak też było czasem refleksji i zadumy nad życiem współczesnych ludzi.
Na koniec czekał na wszystkich słodki poczęstunek.
M.N. i E.W.
















Światowy Dzień Pluszowego Misia

Ten dzień budzi sympatię wszystkich przedszkolaków. Tegoroczny Dzień Pluszowego Misia, „Sówki”, obchodziły w bardzo kameralnym gronie 😉 Dzieci odgadywały zagadki dotyczące bajkowych misiaczków, a także poznały ciekawostki o prawdziwych niedźwiadkach w ich naturalnych środowiskach. Kolejną zabawą była praca plastyczna z użyciem plasteliny, metodą rozcierania. Nie zabrakło zabaw muzycznych oraz ruchowych 🙂
E.W.













„Sówki i wyjście do biblioteki”
Nareszcie! Po długich ograniczeniach związanych z Covid-19, w końcu możemy uczęszczać na lekcje biblioteczne stacjonarnie 🙂 Dnia 17 listopada nasze mądre „Sówki” ruszyły do świata baśni i wyobraźni, do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie. Powitała nas pani Magda, która zapoznała dzieci z wnętrzem biblioteki oraz jej zasobami. Uzmysłowiła dzieciom po co jest biblioteka i jakie niesie korzyści. Dzieci poznały mnóstwo przeróżnych gatunków książek, poznały ich różnice i podobieństwa, układały z nich piramidę. Następnie p. Magda przeczytała dzieciom fragment książki autorstwa Marcina Mortki z serii o sympatycznym wikingu: „Tappi”, o tym, jak dbać o książki. Później Sówki wykonały własne zakładki do książek. Kolejne wyjście do świata magii już w styczniu, na które będziemy czekać z niecierpliwością 🙂
E.W.












Dzień Postaci z Bajek
Ten dzień to dzień imienin naszej „Bajki”. Świętując ten dzień zrealizowaliśmy również listopadowe zadanie projektu „Technikoludek, czyli dziecko w świecie technologii”. Czekając w pięknych bajkowych strojach na przedstawienie naszych pań pt. „Kopciuszek” rozmawialiśmy z dziećmi o tym, że nie wszystkie bajki niestety są dobre. Na szczęście są bohaterowie bajek od których możemy się czegoś nauczyć.
M.N.

Happy or sad
Pierwszym zadaniem w ramach projektu „Technikoludek, czyli dziecko w świecie technologii” było przeprowadzenie zajęć w języku angielskim z wykorzystaniem kostki emocji. W wykonaniu tego zadania oczywiście pomogła nam pani Ewelinka 😉
M.N.












Finanse? A co to takiego?
Oto jest pytanie 😉 Jednak Sówki już coś na ten temat wiedzą.
Dzieci poznały historię pieniądza, w jakiej formie on występuje. Z bliska obejrzały kartę płatniczą, banknot i monetę. Wiedzą, że aby wypłacić pieniążki z bankomatu najpierw trzeba je zarobić. Znają pojęcie oszczędzania- niektóre dzieci już mają swoje skarbonki i oszczędzają.










Przeprowadziliśmy też mały eksperyment z planowaniem budżetu domowego. Dzieci miały okazję zaobserwować jak dużo w domach wydaje się na takie rzeczy jak czynsz, prąd, zakupy spożywcze itd.








Każda Sówka również na „niby” poszła do pracy i zarabiała. Następnie dzieci podsumowały swoje „wypłaty” i oceniały, czy zarobiły więcej lub mniej a może tyle samo co koleżanka lub kolega 😉 Dowiedziały się także dzięki tej zabawie, że każdy dorosły otrzymuje inne wynagrodzenie za swoja pracę.






Na koniec Sówki wykonały pracę plastyczną, której tematem były skojarzenia związane z tematem finansów.
M.N.




W roku szkolnym 2022/2023 Sówki biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym
„Technikoludek czyli dziecko w świecie technologii”.
Kilka słów o projekcie…
*”Nowoczesne technologie są nieodłącznym elementem naszego życia. Świat ciągle się zmienia. Pędem gna do przodu, rozwija się. Rozwój technologiczny miał pomóc nam w codziennym życiu. Często niestety tak nie jest. Dzieci z każdej strony bombardowane są tabletami, bajkami, telefonami czy grami na konsolę. Mimo wszystko, nie możemy całkowicie zrezygnować z korzystania i wprowadzania dzieci w świat technologii. Wykorzystanie narzędzi multimedialnych może być jedną z dróg w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności.
Projekt „Technikoludek, czyli dziecko w świecie technologii” jest kontynuacją projektu, który powstał w 2020 roku, po to, by kształtować wśród dzieci postawy prozdrowotne, dbać o wspólne spędzanie czasu z rodziną, uwrażliwiać na piękno otaczającego świata oraz od najmłodszych lat dbać o bezpieczeństwo
i odpowiedzialność wśród najmłodszych. Wszystko to przy użyciu nowoczesnych technologii. Projekt bardzo dobrze wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok 2022/2023.”
*Regulamin projektu „Technikoludek, czyli dziecko w świecie technologii”
M.N.

Zgrany duet: farby i dłonie 😉
Sówki na zajęciach plastycznych malują farbami, ale tym razem zamiast pędzli wykorzystały swoje dłonie.
Pierwsza z prac to tęcza. Zanim jednak powstała dzieci poznały barwy podstawowe i pochodne. Następnie zanurzały dłonie w farbie i odciskały je na arkuszu z narysowaną tęczą. Pocierając dłonie zamoczone w farbach np. żółtej i czerwonej otrzymały kolor pomarańczowy itd.
Na kolejnych zajęciach plastycznych Sówki pracowały w małych grupach. Opuszkami palców malowały wspólnie owoce. Zanim przystąpili do pracy, mieli za zadanie ustalić plan działania 🙂
M.N.

















































Kot Amadeusz to…
zwykły kotek, który jest skory do psot i figli. Co prawda jest malutki, ale ma swoje wielkie troski i smutki, zadaje baaaardzo wiele pytań bo to ciekawski kociak. To właśnie on wprowadzi Sówki w świat wartości i emocji.





W sali stworzyliśmy kącik przyjaciół Amadeusza a wśród nich min. kotki, pieski, rybki, świnki morskie.

M.N.
Już po wakacjach…
Pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego za nami….
Sówki z nostalgią wspominały wakacji czas… ale też cieszą się, że wreszcie spotkały swoich kolegów i swoje koleżanki a także, że wrócili do przedszkola bo w przedszkolu można ciekawie spędzić czas. 🙂
Dzieci przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa na drodze i nie tylko oraz ważne numery. Dowiedziały się jakie cechy ma dobry kolega oraz stworzyły swój kontrakt grupowy, który własnoręcznie podpisały.

Sówki wykonały piękne znaki drogowe a na zajęciach plastycznych z cyklu KID’S ART poznały malarski alfabet Morse’a (malowały farbami przy użyciu różnych dziwnych 🙂 narzędzi np. słomki, skrobaczki do szyb, patyczki do uszu, grzebienie) oraz malowały na pianie 😉























































W między czasie zawitała u nas Pani Jesień…
M.N.


W roku szkolnym 2022/2023 grupa „Sówki” bierze udział w projekcie edukacyjnym
„Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”.
Celem tego projektu jest m.in. kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami (ze strachem, nieśmiałością, ze smutkiem, z poczuciem porażki), kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów i kształtowanie postaw prospołecznych oraz pobudzenie poczucia własnej wartości.
M.N.

ROK SZKOLNY 2021/2022
Na KOŃcu wsi…
Chociaż rok szkolny już na finiszu, Sówki wyruszyły w poniedziałek na wycieczkę plenerową do gospodarstwa agroturystycznego „Na KOŃcu wsi”. W prezencie na ostatnią przedszkolną wycieczkę dostaliśmy piękną pogodę, choć niewiele wskazywało na to, ze słonce pokaże się tego dnia na niebie
A co działo się podczas pobytu na gospodarstwie? Malowaliśmy „na szkle”, karmiliśmy konie i króliki, uczestniczyliśmy w lekcji edukacyjnej o życiu pszczół wraz z próbowaniem pyłku pszczelego i podglądaniem z bliska pracy królowej
Dużo atrakcji i dużo radości 😉
P.M.











































Dzień Dziecka w Sówkach
Dzień Dziecka w naszej grupie to nic innego jak wielkie świętowanie!
Z samego rana Sówki wyruszyły na poszukiwanie skarbu… Dzieci obiegły całe przedszkole i wykonały wszystkie konieczne zadania po to, by odszukać ukryty w szatni skarb… balony do modelowania, z których zrobiliśmy kolorowe, zakręcone węże! Po południu czekał na dzieci szwedzki stół, czyli mały poczęstunek, zabawy muzyczno-ruchowe i zabawy z glutkiem slime.
Było baaardzo przyjemnie!
P.M.































„EKO – MUSICAL GAJA” – wycieczka autokarowa do Teatru Bemowo
Dnia 30 maja nasza grupa udała się na spektakl musicalowy pt. „Gaja” do Teatru Bemowo w Warszawie.
Musical przeniósł nas w baśniową krainę, którą rządził król Plastik Trzeci wielbiący się w śmieciach i brzydkim zapachu. Wraz z synem króla – Bałaganem oraz jego ukochaną Gają dowiedzieliśmy się jak ratować Ziemię od kataklizmu ekologicznego.
Musical był bardzo pouczający. Dzieci zrozumiały jak ważne jest segregowanie śmieci i życie w zgodzie z naturą. Całości dopełniła choreografia, ale przede wszystkim piękne i wzruszające piosenki.
E.W. i P.M.

















Żubr Pompik – AKADEMIA PRZYRODNIKA
1. Pierwszym wyzwaniem, z jakim zmierzyła się grupa Sówki było „Poszukiwanie zimowych śpiochów”, które polegało na obejrzeniu prezentacji multimedialnej dotyczącej zwierząt zapadających w sen zimowy oraz ptaków odlatujących do ciepłych krajów na czas zimy. Dzieci z zainteresowaniem utrwaliły wiedzę przyrodniczą. Następnie wymieniały nazwy zwierząt budzących się z zimowego snu i rozpoznawały je na ilustracjach. Największą frajdę sprawiła zabawa ruchowa polegająca na odszukiwaniu w parach napisów z nazwami zwierząt, a następnie dopasowanie ich do ilustracji. Dzieci poradziły sobie bezbłędnie.
2. Drugim wyzwaniem było „Wyzwanie na wiosnę”, polegające na pracy plastyczno – przestrzennej. Dzieci z wielką precyzją lepiły z plasteliny ptaka symbolizującego w Polsce wiosnę – bociana białego.
3. „Ulubiona pora roku” to trzecie wyzwanie Sówek, w ramach którego dzieci projektowały stroje dla ulubionej pory roku.
E.W.







































Wyprawa w kosmos
Sówki kochają kosmos i z dnia na dzień, z niecierpliwością czekały na kolejną dawkę wiedzy i zabaw edukacyjnych. Dzieci nie tylko poznały nazwy planet oraz ich budowę, ale również ich naturalne satelity. Dowiedziały się jak powstała nasza Galaktyka oraz dlaczego na Ziemi panuje dzień i noc. Dopełnieniem całości tematu było stworzenie kącika astronomicznego, do którego dzieci mogły przynieść ulubione książki i zaprezentować reszcie grupy. Najbardziej cieszyła dzieci praca w duecie i zespołowa – podczas których wykonały makietę Układu Słonecznego oraz układały z figur geometrycznych kosmiczną rakietę.
Zapraszamy na zwiedzanie naszego Układu Słonecznego – wyszło pięknie.
E.W.





































22 Marca – Światowy Dzień Wody
Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie, a także wpojenia poczucia odpowiedzialności za środowisko, uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych, muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i swoich doświadczeń, a także w oparciu o film edukacyjny. Całość dopełniła zabawa plastyczna – kropelkowa wydzieranka, którą z dumą prezentujemy na zdjęciach.
Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, zatem nie marnujmy wody!
E.W.



















Pierwszy wiosenny spacer
Pierwszego Dnia Wiosny nie mogło zabraknąć spaceru, zwłaszcza, że pogoda była przepiękna. Sówki wybrały się na poszukiwanie wiosennych oznak – podziwialiśmy piękno krokusów i przebiśniegów, obserwowaliśmy dorodne pączki na krzewach bzu, a także wesoły taniec motylków. Naładowani witaminą D mieliśmy jeszcze siłę na harce, na przedszkolnym placu zabaw.
E.W.



Dookoła świata
Któż z nas nie marzy o dalekich podróżach? Podczas tematu kompleksowego „Dookoła świata” Sówki wybrały się na wycieczkę po kontynentach. Wzbogaciły wiedzę z zakresu edukacji przyrodniczej w oparciu o filmy edukacyjne, zagadki oraz pracę z mapą świata. Dowiedziały się jakie zwierzęta oraz jaka roślinność występują na danych kontynentach.
Mali podróżnicy wykonali swoich małych przyjaciół z Antarktydy – pingwinki origami. Wyszły fantastycznie.
E.W.




















Dinozaury – praca zespołowa
Wszyscy wiedzą, że współpraca przynosi wspaniałe efekty. Również my mieliśmy okazję się o tym przekonać. W ramach współpracy zespołowej Sówki stworzyły okazałe prace plastyczne przedstawiające: ankylozaura, triceratopsa, stegozaura i dwa mozazaury – ulubione dinozaury. A jak wiadomo, dinozaury to temat znany i lubiany, dlatego praca plastyczna nie była żadnym kłopotem dla kreatywnych Sówek.
P.M.










Bal karnawałowy
Ostatniego dnia karnawału Sówki bawiły się na przedszkolnym balu przebierańców. Była to niemała frajda, bo i efektowny strój i tańce hulańce… Tańczyliśmy sami, w pociągu i nawet w parach. Można śmiało powiedzieć, że Sówki to wprawieni tancerze. Zmęczenie czasem doskwierało, wiadomo, ale czego nie robi się dla świetnej zabawy.
P.M.















Mali artyści
Podczas artystycznych tematów kompleksowych związanych ze sztuką malarstwa, rzeźbiarstwa, muzyki i teatru, Sówki nie tylko bawiły się na balu karnawałowym, ale z użyciem pasteli namalowały piękną scenę teatralną wraz z fragmentami ulubionych bajek i filmów dla dzieci.
Kolejnym kreatywnym pomysłem był własnoręcznie wykonany symbol teatru – maska. Dzieci same tworzyły szablon maski, a następnie samodzielnie ją ozdabiały. Mnóstwo bałaganu, radości i dobrej zabawy towarzyszyło nam tego dnia – i o to właśnie chodzi.
E.W.





































Dzień Babci i Dziadka
Z okazji Dnia Babci i Dziadka Sówki przygotowały piękny występ – z wierszami, piosenkami i tańcami. Kochani dziadkowie dowiedzieli się, co mają w sobie najpiękniejszego i za co kochają ich wnuczęta. Występ w formie filmu rozsyłaliśmy do adresatów przez Internet. Oczywiście nie zabrakło życzeń i drobnych upominków – serduszek obsypanych drobinkami bursztynu…
P.M.



Wymarzony dom
W ramach tematu kompleksowego o rodzinie rozmawialiśmy o miłości, szacunku, jak również o prawach i obowiązkach każdego człowieka. Mówiliśmy o domu pełnym ciepła i bezpieczeństwa, którego każdy chciałby zaznać. Właśnie takie wymarzone domy namalowały nasze Sówki przy użyciu pasteli. Sposób, w jaki dzieci okazują swoją radość z tworzenia prac plastycznych jest bezcenny. Zdjęcia i pozy mówią same za siebie – prawda, że urocze?
E.W.







Jasełka Bożonarodzeniowe
Jako najstarsza grupa z przedszkola, Sówki opowiedziały dziś młodszym kolegom i koleżankom historię narodzenia Jezusa. Tradycja wystawiania jasełek sięga czasów św. Franciszka z Asyżu, który pierwsze takie przedstawienie zaaranżował we włoskim miasteczku Greccio. W naszych jasełkach, oprócz Maryi i Józefa, można było zobaczyć anioły , pasterzy z owieczkami wołka osiołka i kózkę – mieszkających w stajence, trzech mędrców oraz gwiazdę betlejemską. Sówki wystąpiły przepięknie, a publiczność dłuuuugo biła brawa.
P.M.






HO – HO – HO, Mikołajki z Bajki
6 grudnia to zawsze niezapomniany czas w przedszkolu, nie tylko z powodu zabaw integracyjnych, muzycznych czy innych atrakcji, ale dlatego, że to cudowny powód do wspólnej radości i wspólnych uśmiechów. Nasze Sówki uwielbiają się śmiać czego dowodem są fantastyczne zdjęcia.
Ubaw po pachy! Kto rozpozna swoją pociechę?
E.W.










































Porządki przy Pomniku ku czci bohaterów pomordowanych przez barbarzyńców hitlerowskich w latach 1939-1945
Tuż przed Świętem Odzyskania Niepodległości, Sówki razem ze swoimi rówieśnikami z równoległej grupy, wybrały się na Plac 3 Maja w Wołominie, by tam zrobić porządki wokół powierzonego nam pod opiekę Pomnika ku czci bohaterów pomordowanych przez barbarzyńców hitlerowskich w latach 1939-1945. Dzieci wspólnie oczyściły pomnik, ustawiły znicze i biało-czerwone flagi, a śpiewając jedną zwrotkę Mazurka Dąbrowskiego uczciły pamięć poległych.
P.M.








Jesienne lampiony
Jesień to czas, kiedy z drzew spadają złociste liście. Właśnie z tych jesiennych listków Sówki zrobiły śliczne lampiony. Oklejony listkami słoiczek, a w nim maleńka świeczka, będzie pięknym elementem, który ozdobi stół lub parapet i wprowadzi ciepłą, przyjemną atmosferę. J







Wizyta w bibliotece
Po raz pierwszy od długiego czasu Biblioteka Miejska na osiedlu Niepodległości zaprosiła dzieci na prawdziwe, stacjonarne zajęcia biblioteczne. Panie bibliotekarki zaprezentowały naszym Sówkom kilkanaście najciekawszych książek, jakie mogą zainteresować przedszkolaka. Dzieci miały również możliwość samodzielnego obejrzenia wszystkich omówionych książeczek, po czym wybrały trzy, które wypożyczyliśmy. Podczas pracy zespołowej Sówki ozdobiły kolorowe litery do napisu BIBLIOTEKA, który zawisł na honorowym miejscu w naszej sali.
P.M.










Dzień jabłka
Dzień Jabłka w grupie Sówek zaowocował współpracą nad przygotowaniem soku jabłkowego. Dzieci pokroiły jabłka, umieściły je w sokowirówce, wycisnęły co do kropelki, a po wszystkim przelany do kubeczków, przepyszny sok jabłkowy, z dużą dawką witaminy C, wypiły duszkiem zadowolone z efektów wspólnego działania. W nawiązaniu do święta jabłka powstały też piękne prace plastyczne, przedstawiające oczywiście nasze polskie, różnokolorowe, soczyste jabłka.
P.M.










Dary lasu
Jak wiadomo wszystkie przedszkolaki uwielbiają lepić z plasteliny – nasze Sówki w szczególności. Dlatego po jesiennych drzewach przyszedł czas na dary lasu.
Dzieciaczki spisały się na medal – ich plastelinowe grzybki do złudzenia przypominały te prawdziwe, pachnące lasem. Super!
E.W.








Jesienne kolory
Podczas tematu kompleksowego o jesieni i jej barwach, przedszkolaki nie tylko zdobywały wiedzę o cechach charakterystycznych tej pory roku, ale również rozwijały swoją wyobraźnię artystyczną oraz współpracę w zespołach. Dzięki cudownemu grupowemu połączeniu powstały dwa przepiękne drzewa, pełne kolorowych plastelinowych listków.
E.W.
















Jacy jesteśmy
Miło widzieć takie uśmiechnięte buzie na start nowego roku przedszkolnego. Sówki, jako najstarsza grupa w przedszkolu podpisały ważny dla siebie kontrakt, dający motywację do działania, a jednocześnie przypominający jak należy zachowywać się wobec rówieśników.
Gotowi do nauki? Czas start!
E.W.


ROK SZKOLNY 2020/2021
PROPOZYCJE PRACY Z DZIEĆMI NA TYDZIEŃ 12.04.21 DO 16.04.21 r.
Koty-i-Sowki-nauka-zdalna-tydzien-12.04-16.04.21-grupy-Koty-i-Sowy [format: PDF] [rozmiar: 199,43 KB]Na południe od Rogowa
Mieszka w leśnej dziupli sowa,
Która całą noc, do rana,
Tkwi nad książką, zaczytana.
Nie podoba się to sroce:
„Pani czyta całe noce,
Zamiast się pokrzepić drzemką,
Pani czyta wciąż po ciemku.
Czyta się, gdy światło świeci,
To zły przykład jest dla dzieci!”
Ale sowa, mądry ptak,
Odpowiada na to tak:
„U-hu, u-hu, u-hu,
Nie brzęcz mi przy uchu,
Jestem sowa płowa,
Sowa mądra głowa,
Badam dzieje pól i łąk,
Jeszcze mam czterdzieści ksiąg”.
Dzięcioł, znany weterynarz,
Rzekł: „Ty sobie źle poczynasz,
To niezdrowo, daję słowo,
To niezdrowo, moja sowo,
Dawno przecież zapadł zmrok,
Strasznie sobie psujesz wzrok,
Jak oślepniesz – będzie bieda,
Nikt ci nowych oczu nie da,
Nie pomoże i poradnia,
Czytać chcesz, to czytaj za dnia!”
Ale sowa, mądry ptak,
Odpowiada na to tak:
„U-hu, u-hu, u-hu,
Zmiataj, łapiduchu,
Jestem sowa płowa,
Sowa mądra głowa,
Trudno, niech się ściemnia w krąg,
Jeszcze mam czterdzieści ksiąg”.